Postovani javljam Vam se za pomoc.
Dijabeticar sam Tip II, od 90.god , a na insulinu od 95 godine do danas.
U medjuvremenu sam lecen zbog infarkta i reinfarkta i operisan zbog karotidne bolesti levo 70 % i to 2003.godine. Zbog promjena na kicmi imam paralizu lijeve noge i i teže je upotrebljavam za hod , zbog oduzetosti stopala.
Prije izvesnog vremena sam uradio dopler krvnih sudova d. Ekstremiteta, zbog bolova-grceva, koji mi se javljaju pri hodanju otprilike na 100m ponekad, ne stalno, u desnoj nozi.U prilogu Vam ga i prosledjujem skeniranog.
Pored ostalog konstatovano mi je ....Obostarno u nivou A.Poplitea koje su diametra 10mm kao I AFS uocavaju se znaci okluzivnih promjena......
Ljkari su me do daljnjega odbili za hirusku intervenciju-operaciju ijako su mi uradjene sve pretrage i pripreme za operaciju i imao sam saglasnosti svih ljekara (kardiologa, anesteziologa, endokrinologa...), da se ista moze odraditi.
U otpusnoj listi su mi naveli setnju preko granice bola, naravno da cu to i raditi , ali moj problem se s tim ne moze popraviti.
Svakoga dana setam po par kilometara 2-3 km, ali sam svjestan da to nije rjesenje.
Molim Vas za misljenje i upute sta mi valja dalje raditi kako bih izbjegao ne zeljene komplikacije , gangrenu i sl. Posto sam svjestan ukoliko nema protoka sta se dalje desava.
Ukoliko postoji neku drugi vid intrvencije, lasera, stenta i sl . Molim Vas da mi date smjernice.
Ako se moze spreciti molim Vas da mi ukazete kako?
Unaprijed zahvalan
Veselin K.
069 0321 761
Revaskularizacija se izvodi u slucajevima kada se bol u misicima nogu javlja pri hodu na distanci manjoj od 50 m, kada postoji bol u nogama u miru (pri lezanju) ili kada se pojavi gangrena. Slazem se sa kolegama da u ovom trenutku operacija nije neophodna i da je bolje sprovesti medikamentozni tretman (kontrola secera i masnoca, prestanak pusenja, hodanje, uzimanje aspirina, cilostazola i po potrebi statina). Na zalost operacija nije carobni stapic koji resava problem i treba je izvesti samo kada postoji prava medicinska indikacija. Vaskularne operacije su izuzetno zahtevne i nose brojne operativne rizike.
Pitanje broj: #4526
Postovani javljam Vam se za pomoc. Dijabeticar sam Tip II, od 90.god , a na insulinu od 95 godine do danas. U medjuvremenu sam lecen zbog infarkta i reinfarkta i operisan zbog karotidne bolesti levo 70 % i to 2003.godine. Zbog promjena na kicmi imam paralizu lijeve noge i i teže je upotrebljavam za hod , zbog oduzetosti stopala. Prije izvesnog vremena sam uradio dopler krvnih sudova d. Ekstremiteta, zbog bolova-grceva, koji mi se javljaju pri hodanju otprilike na 100m ponekad, ne stalno, u desnoj nozi.U prilogu Vam ga i prosledjujem skeniranog. Pored ostalog konstatovano mi je ....Obostarno u nivou A.Poplitea koje su diametra 10mm kao I AFS uocavaju se znaci okluzivnih promjena...... Ljkari su me do daljnjega odbili za hirusku intervenciju-operaciju ijako su mi uradjene sve pretrage i pripreme za operaciju i imao sam saglasnosti svih ljekara (kardiologa, anesteziologa, endokrinologa...), da se ista moze odraditi. U otpusnoj listi su mi naveli setnju preko granice bola, naravno da cu to i raditi , ali moj problem se s tim ne moze popraviti. Svakoga dana setam po par kilometara 2-3 km, ali sam svjestan da to nije rjesenje. Molim Vas za misljenje i upute sta mi valja dalje raditi kako bih izbjegao ne zeljene komplikacije , gangrenu i sl. Posto sam svjestan ukoliko nema protoka sta se dalje desava. Ukoliko postoji neku drugi vid intrvencije, lasera, stenta i sl . Molim Vas da mi date smjernice. Ako se moze spreciti molim Vas da mi ukazete kako? Unaprijed zahvalan Veselin K. 069 0321 761
Odgovoreno: 23. 04. 2008.Revaskularizacija se izvodi u slucajevima kada se bol u misicima nogu javlja pri hodu na distanci manjoj od 50 m, kada postoji bol u nogama u miru (pri lezanju) ili kada se pojavi gangrena. Slazem se sa kolegama da u ovom trenutku operacija nije neophodna i da je bolje sprovesti medikamentozni tretman (kontrola secera i masnoca, prestanak pusenja, hodanje, uzimanje aspirina, cilostazola i po potrebi statina). Na zalost operacija nije carobni stapic koji resava problem i treba je izvesti samo kada postoji prava medicinska indikacija. Vaskularne operacije su izuzetno zahtevne i nose brojne operativne rizike.
ass dr med sc Dragan Milic
Pregledajte odgovore po oblastima