Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/517-859 Za zakazivanje telefonskim putem 063/517-859
  1. Pitanje broj: #33686

    Poštovani,
    imam 55 i u menupauzi sam. Poslednju menstruaciju sam imala 2002. godine. Posle toga sam oko dve godine bila na hormonskoj terapiji (progesteron i estrogen). U septembru 2008 mi se na vešu pojavila jedna kap krvi, a nakon toga isto se pojavilo u decembru kao i u aprili 2009. Debljina endometrijuma je sve vreme bila 2 mm, ali je ipak urađena eksplorativna kiretaža sa rezultatom: dobijeni materijal je nereprezentativan za hp analizu. Samo krv i retke minimalne tračice skvamoznog epitela bez znakova atipije. Interesuje me da li je ovakav nalaz dovoljan da se isključi maligno oboljenje, jer mi je lekar savetovao da kontrolu uradim u septembru i to pregledom na ultrazvuku. Napominjem da se ova epizoda krvarenja pojavila mesec dana nakon izvršene kiretaže, i to prvi put u maju a zatim i u junu u istoj količini i izgledu. Napominjem da je isključena mogućnost da je krvarenje iz bešike ili rektuma. Molim vas za odgovor da li postoji neka mogućnost da ovo krvarenje potiče iz jajnika, iako je uz nalaz istih normalan. Molim za hitan odgovor.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 11. 07. 2009.
    • Poštovanai,
      svako krvarenje koje se pojavi godinu dana nakon izostanka menstruacije moramo ozbiljno shvatiti ma o kojoj se količini radi. Potrebno je izvršiti kolposkopski pregled grlića kao i papa nalaz, s obzirom da je ultrazvučni nalaz uredan. Ukoliko su i ti rezultati uredni ponovite eksplorativnu kiretažu jer je prva bila neadekvatna, kako bi se dobio ćelijski materijal u adekvatnoj količini te na taj način dobili siguran odgovor o čemu se radi.