Situs inversus je promena
položaja telesnih
organa, inverzija kao lik u
ogledalu. Može se raditi o totalnoj ili parcijalnoj inverziji. Ako svi
organi promene mesto - onda nema bitnih problema, ali ako deo organa
promeni mesto, a deo ostane gde treba - može doći do znatnih poteškoća.
Uzrok nastanka
Tačan uzrok nastanka nije poznat. Smatra se da se radi o sporadičnoj mutaciji gena, i veoma retko se situs inversus može biti nasledno stanje.
Klinička slika
Kod situs inversusa se organi u grudnoj i trbušnoj duplji nalaze na suprotnoj strani od normalne pozicije:
srce je sa desne strane (dekstrokardija),
plućno krilo sa tri lobusa je sa leve umesto sa desne strane,
jetra je sa leve,
slezina sa desne strane, a i tanko i debelo crevo imaju obrnut položaj. Kada svi organi promene mesto, veza i komunikacija između njih nije poremećena i sve funkcioniše bez ikakvih tegoba. Ipak 3-5% ljudi sa ovim poremećajem može da ima neku srčani dfefekt, a oko 25% primarnu cilijarnu diskineziju (Kartagener-ov sindrom) gde se uz situs inversus javljaju i hronični sinuzitisi, povećana mukozna sekrecija u plućima i i česte respiratorne infekcije.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu kliničkog pregleda, rendgenografije, ultrazvuka, CT-a (kompjuterizovana tomografija), NMR-a (nuklearna magnetna rezonanca). Veoma je bitno da osobe sa ovim pormemećajem uvek predoče svom lekaru da imaju istus inversus, da se u nekim slučajevima ne bi otežala dijagnoza aktuelnog oboljenja (apendicitis, holecisitis i sl)
Lečenje
Ukoliko nema simptoma nema potebe za lečenjem, ukoliko postoje srčane mane, one se tretiraju isto kao kada se srce nalazi na levoj strani.
Povezani tekstovi:
Broj komentara: 3
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke
Unuk je situs inversus potpuno. Često ima probleme u vidu bronhitisa. Moguće da je zbog njegovog položaja organa.... Inače j e sa njim sve ok, ima 4 godine, 19 kg, visok i lepo razvijen. Koliko često treba sa njim ići na kontrole? Hvala!
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti