Mastoiditis je najčešća komplikacija zapaljenja srednjeg uva, a predstavlja akutno gnojno zapaljenje sluznice i kosti mastoidnog nastavka.
Danas je veoma retko oboljenje zahvaljujući upotrebi antibiotika.
Uzrok nastanka
Za nastanak akutnog mastoidisa uzročni faktori su: virulencija mikroorganizama, anatomska građa mastoida, retencija gnoja, slabost aeracije, lokalni imunitet i poremećaj opšteg stanja (dijabetes, bolesti jetre i bubrega i dr.). Takođe, veliku ulogu ima lečenje akutnog otitisa, jer nedovoljno ili nepravilno lečen akutni otitis može da dovede do nastanka mastoditisa.
Klinička slika
Akutni mastoiditis obično nastaje 7 - 10 dana posle egzacerbacije otitis, a koji se leči niskim ili nedovoljnim dozama antibiotika. Karakteriše se pogoršanjem opšteg stanja, povišenom telesnom temperaturom, leukocitozom (povišen broj leukocita) i rastom sedimentacije. Lokalno se javlja bol koji pulsira, kao i purulentna (gnojava) sekrecija iz uva. Bol je često praćen glavoboljom, koja je noću jače izražena. Retroaurikularno (iza ušne školjke) postoje otok i protruzija ušne školjke. Nagluvost je različitog intenziteta, a ponekad je jako izražena.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, ORL pregleda (otoskopija), rendgenografije.
Lečenje
Terapija je hirurška (mastoidektomija ili radikalna trepanacija) uz dopunsku terapiju antibioticima i simptomatskim merama.
Povezani tekstovi:
Broj komentara: 5
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke
Može li mi neko preporučiti dobrog ORL doktora za mastoiditis. Ko ima iskustva sa tim?
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti