Akutni sijaloadenitis izazvan bakterijama najčešće pogađa velike pljuvačne žlezde u prvom redu parotidnu a zatim submandibularnu. Akutno zapaljenje sublingvalne pljuvačne žlezde je ređe.
Akutni nespecifični parotitis
Akutni nespecifični parotitis nastaje kao posledica ascedentne infekcije iz oralne šupljine, koja zahvata salivarni duktogeni sistem i lokalizuje se u parotidnoj žlezdi. Oboljenje se javlja kod starijih osoba i bolesnika sa akutnim i hroničnim oboljenjima u kojih je smanjena sekrecija salivacije ( lučenje pljuvačke). Ređe obolevaju deca.
Uzrok nastanka
Klinička slika
Serozni parotitis prati otok parotidne žlezde koji se blago uvećava za vreme jela, jer je zapaljenjem uglavnom obuhvaćen izvodni kanalikularni sistem. Otok ne prelazi granice parotidne žlezde, elastično - mekane je konzistencije i bolan na dodir. Pritiskom žlezde dobija se lako zamućen sekret. Opšti znaci infekcije su minimalni. Oboljenje ima povovljan ishod, jer posle dva do tri dana otok žlezde gubi a sekrecija postaje normalna. Serozni parotitis može imati i drugi tok. On često predstavlja početak purulentnog (gnojnog) parotitisa.
Purulentni parotitis manifestuje se naglim otokom parotidne žlezde, koji se ubrzo širi i van njene projekcije, tako da zahvata deo lica i vrata, podižući aurikulu (ušnu školjku) naviše i upolje. Otok je praćen intenzivnim bolovima zbog pritiska supuracijskog procesa preko fibrozne parotidne kapsule. Koža nad otokom je hiperemična, zategnuta, sjajna i topla. Otok je bez jasnih granica, čvrste konzistencije i jako bolan. Otvaranje usta je ograničeno trizmusom, različitog stepena. Na orificijumu salivarne papile Stenonovog kanala, uočava se kap gustog gnojnog sekreta ili slobodno oticanje purulentnog sekreta. Pritiskom žlezde pojavljuje se obilna purulentna sekrecija.
Gnojno zapaljenje parotidne žlezde praćeno je visokom temperaturom, groznicom, malaksalošću, gubitkom apetita, ubrzanim pulsom i intoksikacijom organizma. Otok parotidne žlezde je obično unilateralan, mada nije retka pojava i bilateralnog otoka kod kahektičnih i iscrpljenih bolesnika prethodnim akutnim oboljenjima.
Lečenje
Akutni sijaloadenitis submandibularne pljuvačne žlezde
Lečenje se sprovodi primenom viskih doza antibiotika, određenog na osnovu osetljivosti prouzokovača. Kod formiranja abscesa treba uraditi inciziju i sprovesti drenažu.
20-tak godina su mi hronično upaljene sve pljuvacne žlezde, s’tim sto je desna parotida atroficna sa 10 mm širokim kanalima! Pre par meseci sam bila hospitalizovana, rađena je incizija, li i dalje mi nakon bilo kakvog obroka pomalo otiče… tu leka definitivno nema pogotovo ako je žlezda atrofična!Najbitnije je pranje zuba nakon bilo kakvog obroka , jer bakterije iz ista lako prođu barijeru i naprave infekciju uzimaju se antibiotici protiv streptokoka i obavezna zajedno sa Orvažilom.
Postovani , Vec skoro 7 mjeseci mi se odnikud pojavi blago nateknuce donje usne koja gori i jedva vidljive dvije kao potkozne "bubuljice " koje pulsiraju. Po vasem misljenju sta to moze biti? Unaprijed hvala.
imam hronicnu upalu pljuvacnih zlijedza u vidu crvenila i ponekad primijetim gnoj u unutrasnjosti obraza vec duze vrijeme sam primijetio da imam zlijezde osjecam jaku nemoc cak i povrwcanje kao pad imuniteta cak mi se i prosirilo u unutrasnjosti usta ovo vec traje vise od pola godine molim vas za savjet
Hvala unapred.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke