Hemoroidi (šuljevi) su normalne strukture u predelu anusa koje imaju ulogu zadržavanja kontinencije (sprečavanja nekontrolisanog izlivanja stolice). Imaju izgled jastučeta sastavljenog od venskih i vezivnih struktura i svojom pozicijom štite analni kanal.
Šta su hemoroidi? | Simptomi | Dijagnostika | Stadijumi hemoroida | Uzroci nastajanja | Lečenje hemoroida | Operacija hemoroida | Komplikacije | Prevencija | Kome da se obratite?
Šta su hemoroidi (šuljevi)?
Tek uvećani i otečeni hemoroidi predstavljaju patološko stanje. Uvećani hemoroidi i li šuljevi su otečeni i bolni, ali normalno prisutni krvni sudovi u i oko anusa (čmara) i donjeg dela rektuma, koji su prošireni pod pritiskom, slično proširenim venama na nogama.
Uvećani hemoroidi mogu biti spoljašnji ili unutrašnji. Unutrašnji nastaju blizu početka analnog kanala, a spoljašnji na analnom otvoru.
Unutrašnji hemoroidi potiču od unutrašnjeg venskog hemoroidnog pleksusa, u gornjem delu analnog kanala i rektumu. Oni se uvećavaju, zahvataju kožom prekriveni donji deo analnog kanala i čine vidljivim spoljnji hemoroidalni venski pleksus. Unutrašnji hemoroidi su podložni pojavi ispadanja (prolapsa), pucanja (rupture) i uklještenja (strangulacije).
Spoljašnji hemoroidi s e vide spolja i nalaze se do zupčaste linije koja je na oko dva centimetra u unutrašnjosti analnog otvora. Mogu se napipati prstima, te ih pacijenti pre uoče i ranije se jave lekaru, nego kod unutrašnjih hemoroida. Spoljašnji hemoroidi su podložni nastanku tromboze i pucanju koje može da izazove velika krvarenja.
Nalaze se na mestu tri grane hemoroidalnih arterija u prvim stadijumima bolesti, tokom razvoja bolesti se aktiviraju još tri sporedna. Prilikom dijagnostike se procenjuje da li je zahvaćen jedan hemoroid, tri osnovna ili svih šest.
Pacijenti se obično jave kada dođe do intenzivnijeg krvarenja koje se teško zaustavlja ili u slučaju uklještenja koje je bolno.
Polovina populacije starosti iznad 50 godina ima hemoroide.
Hemoroidi simptomi
Na početku i na kraju defekacije moguće je bezbolno svetlocrveno krvarenje. Krv je u stolici i nije pomešana s njom. Čest je prolaps (ispadanje) šuljeva pri defekaciji, koji može da postane uobičajen. Hemoroidi uglavnom nisu opasni i ne ugrožavaju ljudski život.
Uglavnom simptomi nestaju unutar nekoliko dana. Nekada simptomi i nisu izraženi. Simptomi unutrašnjih hemoroida su stolica prekrivena svetlom krvlju, krv na toalet papiru ili na wc šolji.
Međutim, unutrašnji hemoroidi mogu izaći iz anusa i tada mogu biti bolni. Simptomi spoljašnjih hemoroida uključuju pečenje i bol oko anusa. Čitavo područje oko analnog otvora je osetljivo, crveno, bolno i svrbi.
Najčešći simptomi hemoroida su:
- Bol tokom i nakon pražnjenja creva
- Krv u stolici
- Svrab anusa
- Iritacija kože anusa
- Ispadanje hemoroida
- Otok u području anusa
- Pojava venskih čvorova u predelu anusa
Dijagnoza hemoroida
Pažljiv pregled i ispravna dijagnoza važni su prilikom svakog krvarenja iz rektuma ili nalaza krvi u stolici. Krvarenje može biti simptom i drugih bolesti gastrointestinalnog trakta, pa tako
i tumora debelog creva. Kod osoba koje imaju preko 50 godina potrebno je uraditi i kolonoskopiju.
Rektalni pregled često je dovoljan za dijagnozu. U predelu anusa naći će se otečeni krvni sudovi, a i potrebno je da doktor napravi digitorektalni pregled (pregled zadnjeg creva prstom) tražeći abnormalnosti. Pretrage koje ponekad treba napraviti radi bolje vizualizacije područja su: anoskopija (pregled instrumentom za vizualizaciju unutrašnjosti anusa) i proktoskopija (celog rektuma).
Budući da pojava hemoroida povećava rizik oboljevanja od hipertenzije poželjno je da osoba kontroliše krvni pritisak i da uradi ultrazvuk sa kolor doplerom krvnih sudova nogu.
Četiri stadijuma razvoja uvećanih hemoroida
1) Izraženi krvni sudovi hemoroida
2) Blago ispadanje hemoroida tokom naprezanja i samo vraćanje po prestanku naprezanja
3) Ispadanje hemoroida pri naprezanju bez samostalnog vraćanja, vraćanje se izvodi
manuelno
4) Kontinuirano prolabirani (ispali) hemoroidi koji se ne mogu manuelno vratiti
Uzroci nastanka hemoroida
Današnji preovlađujući stil života u razvijenim društvima naročito pogoduje razvoju ove bolesti. Smatra se da su neadekvatna ishrana sa premalo vlakana, kao i pretežno pasivan stil života glavni krivci za nastanak hemoroida.
Ostali uzroci hemoroida su naprezanje prilikom defekacije, trudnoća, nasleđe, starenje, hronični zatvor, dugotrajno sedenje i ležanje, kao i analne infekcije. Na pojavu uvećanih hemoroida utiče i preterano korišćenje klizmi i laksativa što dovodi poremećaja crevne funkcije.
Dugotrajno sedenje stvara pritisak na arterije analne regije, krv se zadržava što dovodi do slabljenja zalistaka i zidova krvnih sudova.
Hemoroidi su posebno česti kod trudnica. Pritisak ploda na tu regiju, hormonske promene, kao i sam plod uzrokuju povećanje hemoroidalnih krvnih sudova. Kod većine žena koje imaju hemoroide povezane s trudnoćom, oni su privremeni problem, ali mogu opstati i godinama nakon porođaja.
Lečenje hemoroida
Blagi slučajevi hemoroida (prvi i drugi stadijum) mogu se lečiti konzumiranjem veće količine tečnosti i ishrane bogate vlaknima. Hemoroidalne kreme ili čepići mogu pomoći u smanjenju iritacije, otoka i bola. Korisno je kupanje u toploj kadi. Pacijenti moraju da strogo vode računa o higijeni regije.
Kod trećeg i četvrtog stadijuma je stanje takvo da zahteva hiruršku intervenciju operacije hemoroida. U lečenju se sve više primenjuje i laserska koagulacija hemoroida.
Operacija hemoroida
Operacija hemoroida klasičnom metodom podrazumeva odstranjivanje obolelih hemoroida i podvezivanje hemoroidalnih krvnih sudova. Operacija je dosta zahtevna, izvodi se isključivo u opštoj anesteziji i zahteva višenedeljni oporavak uz lekove protiv bolova.
Operacija hemoroida klasičnom metodom se primenjuje sve ređe zbog napornog perioda oporavka i brojnih nelagodnosti za pacijente.
Jedna od zastupljenijih metoda je Morgan – Miligan, tj. „zavarivanje“ krvnih sudova radiofrekventnom koagulacijom. Ova operacija hemoroida se sprovodi modernim LigaSure aparatom koji omogućava beskrvnu i intervenciju i lagan oporavak.
Operacija hemoroida THD metodom (transanalna hemoroidalna dezarterizacija) je vrlo popularna jer omogućava brz oporavak uz minimalne tegobe. Radi se o minimalno invanzivnoj metodi koja uz navođenje ultrazvukom omogućava podvezivanje hemoroidalne arterije na mestu gde se krv nakuplja.
Hemoroidalni čvorovi nestaju sami jer prestaju da se pune krvlju. Pacijent ostaje u bolnici samo nekoliko sati nakon operacije i može isti dan da nastavi sa svojim aktivnostima. Slabost ove metode je mogućnost povratka uvećanih hemoroida.
Laserska operacija hemoroida predstavlja slepljivanje (sklerozaciju) hemoroidalnih vena bez reza. Operacija se obavlja bez krvi, u lokalnoj anesteziji i nije bolna za pacijenta. Na ovaj način se uspešno leče uvećani hemoroidi u svim stadijumima razvoja. Pacijent se isti dan pušta kući, a već sutradan može da se vrati svojim aktivnostima.
Komplikacije kod hemoroida
Ukoliko se uvećani hemoroidi ne leče na vreme i adekvatno može da dođe do njihovog pucanja, tromboze, uklještenja i potpunog ispadanja. U tim slučajevima neophodna je hirurška intervencija da bi se komplikacija uspešno rešila.
Kao posledica produženog krvarenja može nastupiti anemija zbog nedostatka gvozđa.
Prevencija kod pojave šuljeva
Moguće je prevenirati ponovni nastanak hemoroida, promenom stila života, u smislu promene ishrane. Treba unositi više vlaknaste hrane, tj. voća, povrća, kao i veće količine tečnosti (8 - 9 časa dnevno).
Takav način ishrane pogoduje nastanku mekše stolice, a time je olakšano pražnjenje creva i smanjenje pritiska, koji kad je povišen pogoduje nastanku hemoroida.
Pogledajte sva pitanja i odgovore vezane za temu hemoroidi.
Kome da se obratite kada imate hemoroide/šuljeve?
Pregled i uklanjanje hemoroida mogu da obave: gastroenterolog, opšti hirurg i proktolog.
Zakažite pregled kod:
- Dr Mirjana Šćepanović, proktolog
- Dr Nemanja Zarić, opšti hirurg
- Dr Đorđe Knežević, opšti hirurg
- Dr Dejan Jovanović, opšti hirurg
- Dr Miljan Ćeranić, opšti hirurg
- Dr Rastko Baćević, opšti hirurg
- Dr Marko Trifunović, opšti hirurg
- Dr Jugoslav Ajtić, opšti hirurg
Zakažite pozivom na 063/687-460.
Imam kraće vreme hemoroide, bolni su veoma, masti pomognu ali ne rešavaju problem. Operacija podvezivanjem gumicama je jako dobro rešenje i uz pažnju I pridržavanje uputa lekara je izlaz iz tog problema. Navike dugotrajnog sedenja na wc šolji ih naprave, ne sedeti više od 5 minuta i ne forsorati stolicu silom, uz dijetu i dovoljno vode, ne bi trebalo da bude problem. Preporučujem operaciju podvezivanjem.
Evo mogu vam reći iz svog iskustva, a probao sam više krema od one kineske hemor-m do flogocida (i par njih između), da mi je jedino pomogao Hemoreks. Skeptičan sam bio jer se reklamira dosta na tv-u, pa sam mislio da je to izvikano. Ali kad sam pročitao sastav, poklopilo se sa svime time sto sam naucio guglajuci o tome šta je dobro za hemoroide - od kantariona, nevena, divljeg kestena etc. Krema ima maltene sve u sebi. A što se tiče lekova, par dana sam bio ubacio Phlebodiu 600 i to je to. Pre ovog tretmana ništa nije pomagalo. Ništa! E da, i jako je bitno da vam je ishrana sređena, tipa ništa što će izazvati tvrdu stolicu. Nema šećera, hleba, mesa. Nego ono supice, jogurt, ovsene/chia/laneno seme i tako par dana. I to je cela filozofija. A inače što se tiče Flogocida, probao sam tom kremom, vidim neki se kunu u nju... Ali ona na mene nema apsolutno nikakvog efekta! Kasnije sam pročitao po raznim forumima da su joj menjali sastav, više nije mast nego obicna krema, te je samim tim i izgubila efikasnost. Nadam se da će nekome pomoći moj komentar. Pozdrav!
Probala sam sve moguće masti,počevši od onih koje se prodaju u apotekama do domaćih iz slobodne prodaje, ali bolovi i upala nije prestajala. Slučajno mi je poznanica ispričala da ima isti problem sa unutrašnjim hemoroidima i zahvaljujući čaju od NADZEMNOG DELA PODUBICE(dr. Josif Pančić) koji moze da se nabavi u Apoteci, smirili su se hemoroida i moji problemi su nestali. Pijem samo po potrebi par dana i problem je rešen. Čaj nosim sa sobom čak i na odmoru. Pri pojavi prvih znakova odmah popijem šolju čaja i simptomi se smiruju. Probajte, sigurno ćete se rešiti hemoroida.
Dobro vece. Imam suljeve vec duze vreme. Ali me brine to sto moja cerka ima dvanrst godina i dobila je suljeve. Dali su prelazni? Dalo je od mene dobila? Tako sam zabrinuta ona je jos dete. Dta da radima?
Moje iskustvo ce pomoci mnogima,a verovatno ce se i mnostvo ljudi prepoznati kroz slicne ili iste simptome...Zagazio sam u petu deceniju zivota,a hemoroide imam bezmalo pola od toga. Dobio sam ih uceci i citajuci na wc solji,od silnog naprezanja i kada je trebalo i kada nije. U Srbiji sam probao sa Faktuom,svim vrstama masti...na kraju posle litara prolivene krvi sam otisao kod proktologa dr Vukdelica na Bezanijsku Kosu,koji svim srcem pokusava da mi pomogne metodom ligature,ali nisam mogao da izdrzim,mirovanje je uvek zahtevalo ne odlazak u toalet barem 1 dan,a ja sam zbog iritacije odmah isao u wc i nije vredelo. 5 puta sam probao na kraju ustanovljena perianalna fisura...Da ne duzim,dobrih 7,8 godina kasnije evo u Nemackoj,pisem iz kreveta posle operacije hemoroida zadnjeg stepena. Stigao sam do anemije i ovo je bilo obavezno. Mogu da kazem da posle operacije ubija od bolova,treci dan idem kuci,tj. sutra. Pisacu kako je posle operacije
Ja sam davno jos dobio siljeve koji su spoljni I ne pricaju.ali bole nenormalno...od jedne sada vec davno pokojne babe majka moja dobila travu bokvicu I posadila imamo je kuci uzne se jedan listic oljusti se jedna strana I umoci u katarijonovo ulje I stavi se pred spavanje u anis.za dve noci kao rukom odneseno....Ja sada dok pisem imam posle dve Godine ponovo suljeve ali nisam u Srbiji I proklinjem sebe sto sada nemam tu travu....rekao sam I dao mnogim ljudima I pomoglo im je.e sada nemam sliku te trave da pokazem svako je zove drugacije ali lek izmisljen od Boga
Al me muče ovi suljevi to nije normalno... A imam samo 20 godina... :(
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke