Epilepsija je hronično neurološko oboljenje koje se karakteriše spontanim ponavljanjem epileptičkih napada. Epileptički napad može da se javi kod bolesnika sa epilepsijom, kao i kod osoba koje nemaju epilepsiju, usled metaboličkih ili toksičnih faktora, apstinencijalnog alkoholnog sindroma, febrilnosti, infekcije, elektro-šoka, kao zbog dejstva mnogih drugih štetnih noksi.
Šta izaziva Epi napad?
Napad podrazumeva intermitentnu paroksizmalnu, kratkotrajnu i stereotipnu izmenu motorne aktivnosti, senzibiliteta, ponašanja, emocija ili svesnosti uzrokovana abnormalnom električnom hipersinhronom hiperaktivnošću grupe neurona. Simptomi koji se pri tom javljaju su raznovrsni i zavise od dela mozga koji je obuhvaćen pražnjenjem.
Epileptički napadi se javljaju usled gubitka ravnoteže između ekscitatornih i inhibitornih mehanizama u CNS-u. Oni se češće javljaju ukoliko su bolesnici izloženi provokativnim faktorima. Česti provokacioni faktori su deprivacija spavanja, korišćenje alkohola, hormonske izmene vezane za početak menstruacije ili upotreba nekih medikamenata.
Koliko se često javlja
Epilepsija je česta bolest od koje boluje oko 1% ukupne populacije. Učestalost izolovanog spontanog epileptičkog napada bilo kada u životu je 3%, a provociranih epileptičkih napada oko 5%. Incidencija je najveća u prvoj godini života i kod starijih od 60 godina.
Kako izgleda napad?
Ukoliko se neki simptom javi paroksizmalno (naglo), spontano (neprovocirano i neočekivano), traje relativno kratko (minuti), praćen je postiktalnim umorom i ponavlja se na stereotipan način, onda se sa velikom verovatnoćom postavlja kvalitativna klinička dijagnoza epilepsije. Najčešći simptomi su:
- Pomućenje ili gubitak svesti
- Konvulzije
- Mioklonizmi ritmički treptaji
- Epigastrična aura
Dijagnoza
EEG je najvažniji dopunski dijagnostički postupak. Normalan interiktalan EEG nikako ne isključuje dijagnozu epilepsije. Indikovani su snimci mozga kompjuterizovanom tomografijom ili sa većom preciznošću magnetskom rezonancom.
Neepileptički napad
Podrazumeva paroksizmalnu i stereotipnu izmenu motorne aktivnosti, senzibiliteta, ponašanja ili svesnosti koja nije posledica abnormalne električne hiperaktivnosti neurona. Obuhvata sinkope, intoksikacije, hipoglikemiju, narkolepsiju, tranzitorne ishemijčke atake i druga stanja koja se razmatraju u diferencijalnoj dijagnozi epileptičkog napada.
Klasifikacija epileptičkih napada
Fokalni (parcijalni) napadi
- jednostavni parcijalni
- kompleksni parcijalni
- sekundarni generalizovani
Generalizovani napadi
- apsansni (tipični,atipični)
- mioklonički
- klonički
- tonički
- toničko-klonički
- atonički
Generalizovani napadi
Apsansni napadi
Ishodište napada je od samog početka bilateralno. Krucijalna karakteristika tipičnih apsansnih napada je iznenadni početak, prekid započete aktivnosti, i ukočen, prazan pogled, sa lakom devijacijom pogleda put gore. Napad traje od nekoliko sekundi do nekoliko desetina sekundi.
Toničko - klonički napadi
Predstavljaju najčešći tip generalizovanog napada. Iz istorijskih razloga se još uvek koristi termin grand mal napad. Može da počne kao parcijalni napad koji napreduje do velikog napada (sekundarni GTK) ili da od početka počne kao veliki napad (primarni GTK).
Toničko - klonički napad, Veliki ili Grand mal napad
Bolesnik gubi svesti a istovremeno počinju jake toničke kontrakcije svih mišića, često sa krikom, ječanjem ili produženim ekspiratornim stridorom. Disajni pokreti prestaju, javlja se cijanoza, često ugriz jezika, krvava pena na ustima i nevoljno umokravanje. Tonička faza traje od nekoliko do 40-ak sekundi, posle čega tonički grč popušta i slede klonički grčevi u trajanju od 30-ak sekundi do nekoliko minuta.
Na kraju svi grčevi prestaju, a pacijent zaostaje u komi, u stanju dubokog, ubrzanog i čujnog disanja. Pacijent se budi ili zaostaje ustanju konfuznosti sa mogućim automatizmima, a potom se razbistrava, uz osećaj izrazite malaksalosti i opšte slabosti.
Parcijalni napadi
Parcijalni napadi se u zavisnosti od stepena očuvanosti (odnosno pomućenosti) svesti dele na jednostavne i kompleksne. Simptomi jednostavnog napada obuhvataju grčeve delova tela (posebnu retku grupu čine Džeksonovi napadi), poremećaj govora, autonomne, vegetativne, afektivne, kognitivne ili psihičke fenomene, somatosenzorne, vizuelne, auditivne, olfaktivne ili gustativne iluzije ili halucinacije, ili njihovu kombinaciju.
Epileptički status
Epileptički status predstavlja najteže stanje u epileptologiji i podrazumeva stanje u kome je epileptička aktivnost prisutna tokom 30 minuta ili duže. Kod 65-75% bolesnika etiologija statusa može da se utvrdi (simptomatski statusi) dok kod preostalih 25-35% ostaje nepoznat (kriptogeni statusi).
Pozdrav doktore. Lečim se na psihijatriji 3 godine. Za vreme korišćenja terapije desava mi se da vidim stvari u fokusu I da mi pogled ide na gore. Psihijatar mi je dao uput kod neurologa. Radio sam eeg on mi je uredan, imam čistu 9x8x7 mm desno hipokampalno. Neurolog mi je pre mesec dana rekao da su to najverovatnije provocirani fokalni napadi i dao mi je camisadol da pijem. Lečio sam se dve godine na psihijatriji i to mi se dešavalo za vreme lečenja. Posle toga mi se nije dešavalo 8 meseci nista. Onda sam posle osam meseci ležao 20 dana na odeljenju za psihijatriju dali su mi neke lekove i opet mi se desilo to sa pogledom. Pio sam lekove godinu dana posle izlaska i primao rispolet constu i xeplion injekciju I dešavalo mi se na svakih nedelju dana isto, prestao sam da primam psihijatrijsku terapiju i desava mu se i dalje. Intresuje me vase mišljenje. Hvala
Bolujem od epilepsije od treće godine života,a nju sam zaradila greškom lekara.Pošto nisam izašla na glavu već na noge, lekari su mi nehotice slomili kuk leve noge zbog čega mi je ona kraća 3cm. Epilepsiju sam zaradila tako što su mi lekari nepažnjom davali previše opijuma zbog čega sam je i dobila. Rođena sam 1960 te godine, majka mi je umrla 2001ve i živim sa ocem. Najgore mi je to što nemam pravo na to da imam svoju porodicu i decu koju nesmem da rodim. Zaljubljena sam u jednoga mladića godinama,ali nemam hrabrosti da mu to kažem jer se bojim da ukoliko mu kažem da imam epilepsiju da će mi okrenuti leđa.I on oseća prema meni neku vrstu ljubavi,nesmeta mu to što šantam ali neznam kako da mu kažem da imam epilepsiju. Mnogo mi je teško.Mnogi ljudi me izbegavaju i sve više se povlačim u sebe. Sviram harmoniku, pišem pesme i slike, ali mnogo patim jer nesmem da imam svoju porodicu. Ponekad želim da dobijem jak napad iz kojeg bih pala u komu iz koje se više nikada nebih probudila.
Moje dijete je imalo saobracajni udes prije dva mjeseca. Bio je 10 dana u komi. Povreda mozga. Poslije budjenja polako se oporavlja. Sada je narehabilitaciji. Prilikom vjezbe sa fixioterapeutom danas su pocele da mu se tresu noge pri polozaju kada lezi a noge su mu podignute. Na pregledu kod ljekara isto se desilo. On normalno sve radi osim u tom polozaju. Provjetili su mu pritisak, secer i sve je u redu. Danas vise nije imao promjena. Pije fenobarbiton 3/4. doze od 100. Da li je moguce da je u pitanju epilepticni napad?
Moje dijete je imalo saobracajni udes prije dva mjeseca. Bio je 10 dana u komi. Povreda mozga. Poslije budjenja polako se oporavlja. Sada je narehabilitaciji. Prilikom vjezbe sa fixioterapeutom danas su pocele da mu se tresu noge pri polozaju kada lezi a noge su mu podignute. Na pregledu kod ljekara isto se desilo. On normalno sve radi osim u tom polozaju. Provjetili su mu pritisak, secer i sve je u redu. Danas vise nije imao promjena. Pije fenobarbiton 3/4. doze od 100. Da li je moguce da je u pitanju epilepticni napad?
Imam problem Sa mojom zenom koja ima napad psihickie svaki dan I stalno se nekontrolisano svadja tako je od malena sad je napuni la 40 I ponasa se isto. Da li mi mozete reci Ima li za te njene psihickie napad lijek konstant o se ponavlja svaki dan?
moj bratanac ima per meseci a ima fokalna epilepsia pravi terapiju al oped ima napad kad mu dodje taj napad izvadi jezik napolje sva se trese posle nekoliko sekundi gubi svest ocajni smo puno sta da radimo vise nija neznam daj te mi neki savet molimte
Unapred veliko hvala i do skoreg pisanja.
imam sina 14 godina. Prije godinu dana dok je bio u skoli dozivijo je jedan napad osjetivsi trnjenje ruku, nogu i stomaka, a potom i jezika. Taj isti slucaj mu se ponovijo nakon pola godine. Posli smo kod doktora, uradjen je eeg mr skener i svi ti nalazi su uredu, ali medjutim on je prije 4 dana dozivio isti napad pa bih vas zamolila da mi odgovorite ako mozete o cemu je rijec.
Unaprijed hvala
Hvala
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke