Pojačan vaginalni sekret je jedna od najčešćih genitalnih tegoba kod žena.
Većina upala sluznice vagine (vaginitis) može se svrstati u tri grupe:
- nespecifični vaginitis-sreće se u 40-50% slučajeva;
- kandidijaza u 20-30%;
- trihomonijza u 20-30%.
Najmanje sedam vrsta gljivica se s vremena na vreme može izolovati iz vagine žene. Tu su uključene patogene i "nepatogene" vrste kandide. Od vrsta čija je prisutnost praćena tegobama u 90-95% slučejeva sreće se Candidae albicans, a u 2-8% Candidae glabrata.
Saznajte sve o kandidi >>>>>>>>
Kandida kod žena
Tri četvrtine žena kod kojih je izolovana kandida je bez ikakvih subjektivnih tegoba. Predilekciona mesta za razvoj kandide su sredine bogate ugljenim hidratima te je shodno tome kandidijaza česta u:
- trudnoći (vagina je u trudnoći bogata glikogenom);
- kod diabetes mellitusa (šećerne bolesti);
- kod primene antibiotika širokog spektra (suprimira normalnu floru);
- kod imunosupresivne terapije.
Doprinoseći faktori su: vaginalna ispiranja, parfimisani higijenski sprejevi, lokalna i sistemska antimikrobna terapija, tesna odeća, sintetički veš.
Simptomatologija kod vaginalne kandide
Najčešći simptom je intenzivan svrab i iritacija u predelu vagine i vulve. Sekret je beličast, gust kao sir, bez mirisa. Na zidovima vagine mogu se videti crvena polja. pH vaginalnog sekreta je < 4,5. Oko 20% žena je bez simptoma.
Obzirom da je rezervoar kandide gastrointestinalni trakt-a, uz prisustvo permanentne infekcije u predelu vulve i anusa, vrlo su česti recidivi i reinfekcije kandidijaze.
Uzrok reinfekcije može biti polni odnos sa inficiranim partnerom mada se smatra da je taj način redak.
Ako je dijagnoza recidiva potvrđena, treba ispitati oralni glukozo-tolerans test (OGT test) radi utvrđivanja blagih oblika poremećaja metabolizma ugljenih hidrata.
Kod recidivirajuće infekcije mudro je primeniti lečenje nistatinom kako bi se eliminisala infekcija u crevima. Veza menstruacije sa recidivom (menstrualna krv je alkalna) indicira profilaktičke kure tokom nekoliko ciklusa.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, ginekološkog pregleda i mikroskopskim pregledom vaginalnog sekreta (prisutne su hife-pupoljci gljiva).
Lečenje:
- Nystatin
- Butokonazol: Gynofort - Richter Gedeon
- Klortrimazol:
- Kansen- Zdravlje Actavis
- Canesten 1- Bayer Pharma
- Canesten 3- Bayer Pharma
- Mikonazol: Gino-Daktanol- Galenika
- Fentikonazol: Lomexin- Recordati Spa
Topikalna antimikotična terapija butokonazolom, klortrimazolom i mikonazolom (kao i flukonazolom) je vrlo uspešna. Terapija nistatinom i jod-povidonom je obično manje uspešna. Oko 15% Candidae organizama je rezistentno na klortrimazol i mikonazol, dok se isto ne može reći za butokonazol kod koga je pojava rezistencije retka. Hronične ili rekurentne infekcije zahtevaju dužu terapiju ili, ukoliko lokalna terapija tokom dužeg vremenskog peroda ne da rezultate, tada lekar može propisati upotrebu sistemskog antimikotika Flukonazol 150 mg pema posebnom režimu doziranja i trajanju terapije nekada i u dužem vremenskom period, do 6 meseci.
Činjenice o vaginalnim gljivičnim infekcijama
Tri od četiri žene pate od gljivične infekcije makar jednom u životu, bilo koja žena može biti pogodjena, Candidae albicans je najčešći izazivač, gljivice su normalno prisutne u vagini a kada počnu da se razmnožavaju nastaje infekcija, simptomi su prepoznatljivi.
Preporučena terapija kod ponovljenih infekcija
Moj savet je terapija Gynofort vaginalnim kremom obzirom da je na njega soj Candidae najmanje razvilo rezistenciju pa je i uspeh terapije veći. Kod ponovljenih vaginalnih infekcija potrebno je terapiju sprovesti na sledeći način: 2x nedeljno tokom prve dve nedelje primeniti Gynofort krem, a zatim 1x nedeljno tokom sledeće 3 nedelje. Kontrolni pregled zakazati po potrebi, nakon 3 ili 6 meseci od sprovedene terapije.
Ishrana kod infekcije kandidom mora biti odgovarajuća i u mnogome će pomoći u ozdravljenju bolesnika.
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa kandidom.
Gynofort sam poslednje probala, odlično. Kupila sam ga bez lekara, ali odmah sam bila bolje.
Kako da se rešim ovog problema? Imala sam nekoliko terapijskih krugova i stalno se vraća. To traje preko godinu dana, nekada bude bolje, ali uglavnom je mnogo loše. Šta da uradim, van sebe sam?
Kandida je zaista uporna i naporna. Srećno nam bilo.
Dobila sam mikrobiološki izveštaj od MEDILAB i konstatovana kandida spp. 15.000 cfu/ml. Kako lečiti? Unapred zahvalna na odgovoru.
Da li nakon uzimanja vaginaleta Canistenn1 Može da se pojavi u usnoj duplji infekcija
Vec duze imam kandidu,prvo u ustima,a kasnije i u crevima. Sadosecam svrab i peckanje i na genitalijama. Koji lek preporucujete za kandidu u genitalijama?? Ovo me vec dugo muci.Kao prode ,pa se opet pojave simptomi,Ponekad imam bol i svrab pri mokrenju.Imam 56. godina.Hvala unapred na savetu.
Imam kandidu,na genitalije,imam 60,god,a sad sepojavila i u ustima.Koristila sam sodu bikarbona.ali tu je,kako dalje?Jel ima neki antibiotik?Unaprred hvala va
Kako da saznam da li imam kandidu u crevima?
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Porodica i zdravlje
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke